Pridané: 11. decembra 2015 | Autor: admin

Študentská izba – Ako ju zariadiť

detská izba

V našom magazíne forkids.sk sme už mali viacero článkov na tému ako zariadiť detskú izbu, dnes sa zameriame na izbu študentskú. Študenti väčšinu svojho času trávia pri pracovnom stole. Na rozdiel od detského stola už nebude využívaný na kreslenie s pastelkami ale prevažne na prácu s počítačom. Okrem výšky stola je preto potrebné zväčšiť aj pracovnú plochu. Pri rozmeroch plochy je potrebné dbať hlavne na hĺbku stola. Tá totiž rozhoduje o tom v akej vzdialenosti bude sedieť dieťa od monitoru. Čím kratší stôl, tým kratšia je vzdialenosť z akej dieťa na monitor pozerá. Treba si uvedomiť, čo všetko sa na stole bude nachádzať, a podľa toho si určiť potrebné rozmery. Na stole sa môže nachádzať napríklad monitor, reproduktory k PC, klávesnica, myš, stojan na perá, stojan na CD kalendár,…

 

detská izba

detská izba

 

Poličky

V snahe ušetriť miesto je dobrým riešením umiestnenie poličky priamo nad stôl. V ponuke sú poličky od výmyslu sveta. Stačí sa poobzerať po internete a v kategórii nábytok do detskej izby nájdete poličky rôznych rozmerov a farebných prevedení. Môžu tam byť umiestnené napríklad stojan na perá, kalendár a podobné drobnosti, ktoré by na stole len zaberali pracovnú plochu. Výšku poličky je dobré nastaviť tak aby na ňu bolo možné dočiahnuť aj počas sedenia na stoličke. Treba však dávať pozor, aby sa medzi stôl a poličku vošiel monitor. Treba si premyslieť aj rozmiestnenie periférií ako je tlačiareň alebo skener. Ich umiestnenie priamo na stole nie je nutné. Môžu byť umiestnené na vedľajšej poličke či skrinke. Ak máte klasický stôl, je možné použiť na ušetrenie miesta stojan pod monitor(ukážka na obrázku nižšie). Ak sa nepracuje s PC je možné klávesnicu a myš odložiť do priestoru pod monitorom. Ak sa pre stojan pod monitor rozhodnete nezabudnite s ním počítať pri umiestňovaný poličky do správnej výšky. Ideálne je ak na stole nachádza iba monitor, klávesnica, myš, lampa a reproduktory. Všetky ostatné časti počítača a kancelárske potreby by sa mali nachádzať v okolí stola. Vyhnite sa umiestneniu PC skrinky do uzavretého priestoru a zabránite tak jej prehrievaniu. Tlačiareň by mala byť ľahko prístupná kvôli výmene náplní alebo dopĺňaniu papiera. Kancelárske potreby je optimálne umiestniť na poličku dosahu dieťaťa.

 

PC stoly

Ďalšou možnosťou ako ušetriť priestor sú stoly vytvorené priamo pre prácu s PC. Majú zabudované miesto pre skriňu PC, tlačiareň a vysúvaciu časť pre klávesnicu. Z hľadiska ušetrenia miesta sú vysoko efektívne. Osobne ich však neodporúčame pre ich zlú ergonómiu. Odkladací priestor pre tlačiareň je zväčša v priestore ktorý by mal byť vyhradený pre nohy. A na čo mi je stôl za ktorý sa nemôžem pohodlne posadiť??? Na nič! Ak bude dieťa tráviť pri PC dlhšiu dobu bude to pre neho značne nepohodlné. Nevýhodou tohto umiestnenia tlačiarne je aj zlý prístup pri menení náplne alebo vkladaní nového papiera. A v dnešnej dobe keď už je väčšina zariadení multifunkčných (tlačiareň + skener), tak si neviem predstaviť ako sa niekto pri skenovaní krčí pod stolom.

 

Myslite na detaily

Ďalšou nevýhodou sú uzavreté priestory pre PC. Skriňa PC je v nich uzavretá a nemôže sa správne chladiť, čo vedie k prehrievaniu. Jeho prehrievanie vedie k zníženiu výkonu PC a k väčšej hlučnosti ventilátora ktorý sa snaží chladiť prehriaty počítať. Tieto stoly majú zväčša aj veľmi malú pracovnú plochu. Takže ak bude dieťa hľadať informácie na internete potrebné k domácej úlohe, tak len sotva si bude mať kam položiť zošit či knihu. Výber týchto stolov berieme ako posledné riešenie v snahe ušetriť priestor.
Klasické stoly sú lepšie z ergonomického hľadiska pretože majú väčší priestor pre nohy.

 

Dispozičné riešenie študentskej izby

Pri umiestňovaní stola treba zohľadniť vhodné osvetlenie, teda snažiť sa ho umiestniť v mieste kde dopadá slnečné svetlo väčšinu dňa. Ďalším faktorom je pripojenie k internetu a zdroju elektrickej energie. Vzhľadom na to že PC je multifunkčné zariadenie a neslúži iba na štúdium alebo hry, ale aj na sledovanie filmov treba tomuto faktu prispôsobiť aj ostatné časti izby. Aby študent nemusel pozerať svoje filmy zo stoličky spoza stola je vhodné umiestniť posteľ oproti stolu. Dieťa tak môže sledovať film z postele, ktorú bude využívať ako gauč. Túto možnosť ocenia aj rodičia. Ak bude mamička pozerať romantický film, môže manžel z pohodlia postele svojho dieťaťa sledovať futbalový zápas na internete.

Študentská izba – Ako ju zariadiť
5 (100%) 1 vote

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*