Pridané: 11. decembra 2011 | Autor: admin

Strava v tehotenstve

tehotenstvo

Každá žena si počas tehotenstva uvedomuje, že neživí iba seba, ale aj svoje dieťa. Tomu by mala zodpovedať aj strava. Správne stravovanie počas tehotenstva je dôležité pre správny vývin všetkých aspektov plodu a keďže mamičky rozhodne chcú, aby ich deti boli zdravé, mali by sa naučiť stravovať správne.

Všetkého moc škodí

To, ako sa matka počas tehotenstva stravuje, je dôležité, ale rovnako dôležité je aj to koľko toho zje. Samozrejme malo by platiť, že matka by sa nemala prejedať, ale ani by nemala jesť málo. Energetické nároky počas tehotenstva stúpajú asi o tristo kalórii a tomu by mal zodpovedať aj príjem potravy. Žena by počas tehotenstva mala pribrať zhruba dvanásť až pätnásť kíl, aj keď toto číslo je výrazne individuálne a mení sa od matky k matke.

tehotenstvo

Je normálne, že ženy, ktoré majú viac kíl pred tehotenstvom, môžu pribrať menej a naopak ak napríklad žena čaká dvojičky, priberie rozhodne viac. Matka by si mala v prvom rade uvedomiť, že všetko čo zje, sa dostane k dieťaťu a bude predstavovať zdroj jeho výživy. Preto by jedlo, ktoré matka príjme malo byť vyvážené a obsahovať rozumný pomer živín a to hlavne cukrov, tukov, bielkovín, minerálov a vitamínov. Samozrejme netreba zabúdať ani na tekutiny, ktoré sú dôležité vždy a nielen počas tehotenstva. K tekutinám rozhodne nepatrí alkohol a aj keď niektorí lekári nepovažujú pohár vína za hrozbu, ešte stále existuje mnoho takých, ktorí alkohol v tehotenstve neodporúčajú vôbec. Rovnako sa pristupuje dnes aj ku kofeínu. Niektorí lekári nevidia v jednej šálke kávy za deň problém, iní áno.

Nepodceňte stravovanie v tehotenstve

Správna strava počas tehotenstva je naozaj dôležitá. Väčšina matiek si ju aj dopraje. Vo všeobecnosti platí, že z jedálneho lístka netreba radikálne vylúčiť žiadnu stravu, ale všetko treba jesť s mierou a rozumom. Stravovacie návyky v tehotenstve by mali zodpovedať hlavne tomu, že mamička sa nestará len o seba, ale aj o svoje dieťatko.

 

Strava v tehotenstve
3.8 (76%) 15 votes

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*