Pridané: 10. decembra 2011 | Autor: admin

Rozvod a jeho dopady na dieťa

smutné dieťa

Rozvod nie je jednoduchá životná zmena pre nikoho. Zasahuje do života manželov, ale najviac zo všetkého postihuje deti. Ak dvojica má deti, ktoré už sú vo veku, keď vedia vycítiť, že sa okolo nich deje niečo nezvyčajné, treba k nim pristupovať veľmi opatrne.

Ako dieťa vníma

Existuje mnoho dôvodov na rozvod, avšak nikdy by ho rodičia nemali riešiť ako vec, ktorá sa detí netýka. Dôvodov, prečo má rozvod taký vplyv na dieťaťa, je viacero. Prvým z nich je rozhodne strach zo zmeny. Dieťa rozvádzajúcich sa rodičov vie, že jeho život sa zmení a už nikdy nebude taký, ako predtým. Domov, ktorý bol dovtedy pre dieťaťa miestom, kde sa mohlo cítiť bezpečne, prestáva v skutočnosti existovať. Zmeny, ktoré dieťa čakajú a ktoré si uvedomuje, zahŕňajú zmenu bydliska, školy, ale aj dennej rutiny. Okrem toho sa dieťa bojí aj toho, že bude opustené. Preto, že dieťa pri rozvode stráca jedného rodiča, logicky má strach, že môže prísť aj o druhého. Takýto strach z opustenia sa potom týka aj iných, blízkych osôb a zvierat. Dieťa sa tak isto bojí, že môže prísť o domáce zviera, priateľov alebo spolužiakov. Ďalší dôvod prečo sa rozvod dotýka dieťaťa je to, že niekedy pri ňom dochádza k nepríjemným rozporom medzi rodičmi a tie sa potom prenášajú na dieťa. Aj keď rozvod obyčajne nasleduje už nejaké obdobie hádok a nezhôd, až pri rozvode na dieťa dopadnú spory úplne. V niektorých prípadoch sa nájdu aj rodičia, ktorí sa snažia dieťa dokonca poštvať proti druhému rodičovi a to dokáže postaviť dieťa do naozaj neriešiteľnej situácie.

smutné dieťa

Pocity dieťaťa

Dieťa sa snaží vyrovnať s rozvodom rodičov rôznymi spôsobmi. Rodičia by mali svoje dieťa sledovať, pretože príznaky toho, že dieťa s rozvodom bojuje sa dajú spozorovať. Dieťa sa často krát snaží dať svojich rodičov znova dokopy. Mnoho krát sa stáva, že dieťa ma pocit, že za rozvod môže samo a preto sa buď snaží správať úplne perfektne alebo naopak vykazuje všetky známky negatívneho správania, ktoré ho napadnú. Ak sa dieťa prejavuje negatívne, netreba to rozhodne podceňovať a myslieť si, že také správanie je pri rozvode normálne. Agresia, odcudzenie alebo zhoršenie v škole sú typickými príznakmi nezvládania rozvodu deťmi. Okrem toho sa môžu dostaviť aj známky depresie, ako nespavosť, poruchy stravovania a v niektorých prípadoch aj vyhrážky samovraždou.

Podpora dieťaťa pri rozvode

Exituje mnoho spôsobov, ako môžu rodičia svojmu dieťaťu rozvod uľahčiť. Rozhodne by sa mali o dieťa zaujímať a mali by to robiť, pokiaľ je to možné, obaja. Aj počas rozvodu by sa kvôli dieťaťu mali rodičia rešpektovať a správať sa k sebe s úctou, aj keď takéto správanie nie je vždy možné. Okrem toho by sa mali snažiť zachovať pre dieťa akú takú zabehanú rutinu. Samozrejme ak začnú mať rodičia pocit, že svoje dieťa pri rozvode nezvládajú, nemali by sa rozhodne báť vyhľadať odbornú pomoc. Rozvod predstavuje pre dieťa obrovskú psychickú záťaž a niekedy si skutočne vyžaduje zásah psychológa alebo psychiatra. Ak teda rodičia chcú pre svoje dieťa to najlepšie, mali by naň skutočne myslieť a problematiku rozvodu nepodceniť.

Rozvod a jeho dopady na dieťa
4.3 (85.71%) 14 votes

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*