Pridané: 11. decembra 2011 | Autor: admin

Novorodenec a spánok

spánok novorodenca

Mnoho nových rodičov má obavu z toho, či ich novorodenec spí dosť alebo na druhej strane či nespí príliš veľa. Správny spánok je dôležitý pre každého človeka a pre také malé deti, akými sú novorodenci to platí dvojnásobne. Ich telo sa totižto prispôsobuje na život mimo maternice a takáto adaptácia si vyžaduje veľmi veľa oddychu a kvalitného spánku.

spánok novorodenca

Spí skoro stále

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že novorodenec spí stále s výnimkou chvíľ keď je a keďže novorodenec dokáže naraz prijať len veľmi málo potravy, vstáva kvôli tomu obyčajne každých pár hodín. Nikto nemôže rodičom presne povedať, koľko hodín denne a v ktorej fáze dňa, by mal ich novorodenec spať. V tomto prípade neexistuje žiadny harmonogram alebo rozvrh. Novorodenec väčšinou prespí osem až deväť hodín počas dňa a následne osem až deväť hodín počas noci. Samozrejme počas dňa aj noci sa takéto malé deti budia kvôli kŕmeniu. Obyčajne platí, že dieťa vydrží prespať v noci šesť až osem hodín bez potreby kojenia až okolo tretieho mesiaca života. Aj keď sa novorodenec väčšinou sám pri pocitoch hladu zobudí, mali by rodičia dbať na to, aby, ak sa to náhodou nestane, mu nedovolili spať viac ako päť hodín v kuse a nakŕmili ho. U predčasne narodených detí môžu byť intervaly medzi kojením ešte menšie a tu väčšinou rodičom poradí lekár. Čo sa polohy novorodenca pri spánku týka, vedci dokázali spojenie medzi syndrómom náhleho úmrtia novorodencov a spánkom na brušku. Preto sa dnes za najbezpečnejšiu polohu pre spánok novorodenca považuje poloha na chrbte.

Každé dieťa je iné

Nadmerný spánok predstavuje teda prirodzenú súčasť života každého novorodenca. Tak ako u dospelých aj u detí predstavuje čas, kedy sa organizmus regeneruje a lepšie prechádza zmenami, ktoré sú na život mimo maternice potrebné. Nebojte sa preto ak Vaše dieťatko prespí s prestávkami na kŕmenie aj celý deň. Je to úplne normálne a prirodzené.

 

Novorodenec a spánok
5 (100%) 12 votes

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*