Pridané: 12. decembra 2011 | Autor: admin

Fajčenie a alkohol v tehotenstve

tehotná tehulka

Každá nastávajúca mamička vie, že každý krok, ktorý počas tehotenstva podnikne môže ovplyvniť jej dieťa. Preto si začína dávať pozor na to ako sa stravuje, na to ako často sa pohybuje na čerstvom vzduchu a aj na to ako často cvičí. Cigarety a alkohol, aj keď iba príležitostne, patria k životu mnohých žien. So zmenami, ktoré si tehotenstvo od ženy vyžaduje, prichádza aj potreba prestať fajčiť a piť alkohol.

Cigarety

Fajčenie cigariet predstavuje zdravotný problém za každých okolností a nielen počas tehotenstva. V tomto prípade však nepoškodzuje iba samotného fajčiara, ale aj vyvíjajúci sa plod. Priemerná cigareta obsahuje až štyri tisíc rôznych škodlivých látok, pričom každá jedna predstavuje riziko poškodenia plodu. Najnebezpečnejšie zlúčeniny v cigaretách, ktoré sa k dieťaťu dostávajú krvou cez placentu sú však nikotín a oxid uhoľnatý. Oba dokážu znížiť zásobenie plodu kyslíkom, čo môže mať obrovské následky. Až polovica detí žien fajčiarok sa rodí predčasne a ich pôrodná hmotnosť je oveľa nižšia ako u detí mamičiek, ktoré počas tehotenstva nefajčili. Okrem toho sa zvyšuje aj riziko, že sa dieťa narodí mŕtve. Navyše má fajčenie vplyv na vývoj celého organizmu. Ovplyvňuje najmä vývoj pľúc a nervového systému.

Pivo, víno, destilát

Alkohol počas tehotenstva by mal taktiež patriť k veciam, ktoré nemajú čo hľadať na každodennom jedálnom lístku. Aj keď sa o pití alkoholu počas tehotenstva stále vedú diskusie a niektorí lekári ho zakazujú úplne, iní sú názoru, že jeden príležitostný pohár vína dieťaťu neublíži. Nikto si však nie je v tomto prípade istý a preto, ak žena naozaj nechce riskovať, mala by sa alkoholu vyhnúť úplne. Alkohol podobne ako problémové zlúčeniny v cigaretách prechádzajú placentou a môžu spôsobiť poruchy vyvíjajúceho sa plodu. Pri nadmernom pití alkoholu v tehotenstve dochádza k poruchám nervového systému, abnormálnemu vývoju tvárovej časti plodu a v neposlednej rade k takzvanému fetálnemu alkoholovému syndrómu, ktorý sprevádza dieťa celý život a charakterizuje ho hlavne celkový spomalený rast a vývoj.

Neriskujte to najcennejšie

Ak si teda chcete po pôrode povedať, že ste pre svoje dieťa urobili počas tehotenstva všetko čo ste mohli aby bolo zdravé, rozhodne by ste nemali fajčiť ani piť alkohol. Následky takéhoto chovania môžu byť pre dieťa naozaj hrozné a nikto sa určite nechce každé ráno zobúdzať s pocitom, že všetko mohlo byť inak nebyť cigariet a alkoholu.

Fajčenie a alkohol v tehotenstve
4.2 (84.29%) 14 votes

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*