Pridané: 12. decembra 2011 | Autor: admin

Epidurálka

epidurálka

Prirodzený pôrod sa spája s pomerne veľkými bolesťami a nie každá žena sa cíti byť dostatočne silná, aby ich vydržala. Keďže pôrod by nemal byť traumatizujúcim zážitkom, existuje dnes už veľa liekov, ktoré dokážu od pôrodných bolestí uľaviť. Najúčinnejšou z nich je epidurálna anestézia.

Na čo slúži anestéza

Keďže ide o druh anestézie, budete k takémuto zákroku samozrejme potrebovať lekára, anestéziológa. Vo všeobecnosti ide o regionálnu anestéziu, pri ktorej je obmedzené pociťovanie bolesti v istej časti tela. V tomto prípade je dôležité si uvedomiť, že cieľom takejto procedúry je zastavenie citlivosti na bolesť a nie kompletná anestézia, čo znamená úplné znecitlivenie. Epidurálka teda blokuje prenos nervových vzruchov, čo spôsobuje zníženú citlivosť v dolnej časti tela.

Prítomnosť lekára je nevyhnutná

Epidurálna anestézia sa podáva za sterilných podmienok, pričom žena leží zohnutá na ľavom boku. Katéter sa zavedie do epidurálneho priestoru a následne sa cezeň podáva účinná látka. Aj keď epidurálna anestézia prináša veľa výhod a to hlavne žiadnu bolesť a pozitívnejšie prežívanie pôrodu, nesie so sebou aj niekoľko rizík, ktoré môžu spôsobiť komplikácie. Patria k nim prudký pokles tlaku krvi, pomerne silné bolesti hlavy po procedúre, prípadne spomalenie alebo až zastavenie priebehu pôrodu. Pre dieťa je najnebezpečnejšia komplikácia klesajúci tlak krvi, pretože môže dôjsť k nedostatočnému zásobeniu dieťaťa kyslíkom. Práve preto je anestéziológ pri pôrode pri epidurálnej anestézii stále prítomný.

Epidurálna anestéza v praxi

Aj keď u nás nie je epidurálna anestézia úplne rozšírená, čoraz viac žien sa ju snaží využiť. Mnoho lekárov ju kvôli jej rizikám nerado poskytuje a preto aj keď ide o platený zákrok, nie každý sa k nemu dostane. Ak ale mamička naozaj chce, spôsob si nájde a pôrod pod epidurálnou anestéziou sa pre ňu stane skutočnosťou.

Epidurálka
3.3 (66.67%) 18 votes

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*