Pridané: 11. decembra 2011 | Autor: admin

Detský pruh na pupčeku – hernia

Pruh vo všeobecnosti predstavuje pomerne častý chirurgický problém, ktorý postihuje mnoho ľudí, každej vekovej kategórie, každého pohlavia a každej rasy. Špeciálny prípad hernie je tá, ktorá postihuje malé deti a novorodencov. Noví rodičia očakávajú po príchode domov z nemocnice všeličo, ale to, že sa ich dieťaťu okolo pupčeka objaví nepríjemná hrča, ktorá vyzerá naozaj hrozivo, asi nie. Netreba sa však báť, pretože nejde o nič vážne.

Bezbolestné prelepovanie leukoplastom, alebo nebezpečná operácia?

Hernia u novorodencov vzniká rovnako ako u dospelých ľudí. V skutočnosti ide o situáciu, keď sa črevo dieťaťa dostane cez vrstvu steny brucha. Najčastejšie ide o herniu v okolí pupka, ale občas sa vyskytne aj v slabine. Ak sa jedná o pruh pri pupku, nemusí sa prejaviť hneď. Deti sa s ním už rodia, ale vidno ho môže byť až po niekoľkých mesiacoch. Aj keď môže takýto pruh okolo pupčeka vyzerať naozaj hrozivo a dosahovať niekedy aj priemer dvoch centimetrov, dá sa vyriešiť pomerne jednoducho a aj keď tomu asi nikto nechce veriť, takýto problém je naozaj častý. Je len veľmi málo prípadov, ktoré si vyžadujú operačný zákrok. Obyčajne pruh okolo pupka u malých detí zmizne sám od seba do tretieho až piateho roku života. V prípade, že si rodičia chcú byť istý, že niečo urobili pre svoje dieťa, môžu prelepovať pupček leukoplastom. Takéto prelepovanie môže hojenie hernie urýchliť. Dá sa to jednoducho robiť obyčajným leukoplastom, ale dajú sa kúpiť aj špeciálne náplaste presne na tento problém.

Nemáte sa čoho báť

Aj keď takýto pruh vyzerá naozaj nepríjemne, treba si zachovať chladnú hlavu a byť si istý, že rodičia nerobia paniku pre niečo, čo si to nevyžaduje. Jednoduchým prelepovaním a správnym ošetrovaním zmizne väčšina pruhov sama od seba a je len naozaj málo prípadov, kedy je nevyhnutná operácia. V takom prípade, ale sprevádza pruh mnoho vedľajších znakov, ktoré sú dôvodom na vyhľadanie lekára.

 

Detský pruh na pupčeku – hernia
3.3 (66.67%) 18 votes

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*